KOSTOL SV. VAVRINCA sa začal stavať v roku 1937, 4. septembra v roku 1938 bol posvätený biskupom Michalom Buzalkom. V tejto podobe sa zachoval dodnes.
V rokoch 1996-1997 boli obnovené omietky stavby a vymenené okná.
Je to jednoloďová stavba s polkruhovým uzáverom presbytéria, pristavanou sakristiou a pred štítové priečelie čiastočne vystupujúcou vežou. Interiér kostola bol zaklenutý valenou klenbou s lunetami. Boli na nej nástenné maľby s biblickými motívmi a maľovaná ornamentika z roku 1948. Po obnove kostola, kvôli statickým poruchám,bola klenba lode odstránená a nahradená moderným kazetovým stropom. Na klenbe presbytéria sa zachovala nástenná maľba Najsvätejšej Trojice, ornamentálna maľba bola zatretá. Nad vchodom do lode je murovaný chór podopretý dvoma stĺpmi, na ktorom je organ s peknou neoklasicistickou píšťalovou skriňou. Bol sem prenesený zo starého kostola. Na hlavnom oltári z čias stavby kostola je obraz sv. Vavrinca od Jánosa Thaina z Nových Zámkov z roku 1939. Na ňom je socha Ružencovej Panny Márie. Bočné oltáre: Božského Srdca Ježišovho a Piety, za ktorým je drevený kríž s polychrómovaným korpusom, sú zo zaniknutých kaštieľov a zo zrušenej kaplnky starej nemocnice v Nových Zámkoch. Po stranách sú sochy Madony a sv. Jozefa. 14 obrazov zastavení Krížovej cesty v pekných drevených rámoch je dielom Margit Nyulassy z roku 1939. Baroková krstiteľnica z 1.polovice 18. stor. z červeného mramoru, osadená na okrúhlej nohe, je z františkánskeho kostola v Nových Zámkoch. Pod chórom je socha sv. Antona a Ježiša Krista s hlavou sv. Jána Krstiteľa. Obraz Madony z roku 1925 od maliara Maxa Schurmanna bol pôvodne na oltári Piety. Vitráže v presbytériu z roku 1938 znázorňujú Nepoškvrnené Počatie Panny Márie a sv. Cecíliu. Na začiatku roku 1945 sa po výbuchu bomby prvá vitráž poškodila, farár Mede ju dal v roku 1990 obnoviť (hlava a ruky sú na nej pôvodné).
Vo veži sú zavesené 4 zvony: veľký je zasvätený sv. Vavrincovi, stredný - zasvätený sv. Vendelínovi - kostolu darovala rodina Borbélyovcov, menší (dnes je ako umieračik) zasvätený sv. Michalovi archanjelovi - daroval farár Makay a malý zvon (umieračik) je zasvätený sv. Štefanovi kráľovi.
STAVBA NÁŠHO KOSTOLA
V roku 1935 zomrel pán farár Štefan Hlušek. Potom prišiel v roku 1936 pán farár Ján Zalka. Kostol na cintoríne bol malý a vždy plný. Hneď začal uvažovať o stavbe nového, väčšieho kostola. Chodil po domoch na návštevu a radil sa, kto by koľko prispel na stavbu nového kostola. Hneď sa začalo vybavovať. Kúpil pozemok a začalo sa stavať v rokoch 1936 -1938. Kostol bol posvätený 4. septembra 1938. Staviteľ bol Pavol Kató z Nových Zámkov. Kostol posvätil biskup Michal Buzalka. Tehlu vozili na konských povozoch, zo železničnej stanice z Pribety.
Oltár je nový, s obrazom sv. Vavrinca. Zadné lavice sú zo starého kostola, predné sú nové. Organ bol kúpený starší, zo Šiah. Elektrika ešte v obci nebola, bol slabo osvetlený, svietilo sa sviečkami. Potom prišli Maďari. V roku 1939 vypukla vojna. Od striel boli zo strany Bašťovanských rozbité okná. Dve rany dostal aj kostol odpredu pod pravé okno, a druhá rana do rohu veže.
Elektrina bola zavedená v roku 1947 aj do kostola. V tomto roku bol kostol tiež vymaľovaný. Maľoval ho Jozef Drapka z Čajkova. V kostole bola pekná klenba a na nej krásne maľby. "Svätá Trojica" je zachovaná. Na klenbe bola "Posledný večera", "Ako Pán Ježiš vyhnal kupcov z chrámu", "Ako Pán Ježiš vyučoval ľud".
V roku 1939 bola birmovka, birmovať bol Justín Seredi, kardinál, prímas z Ostrihomu. Mal som 12 rokov, bol som tiež na birmovke.
Klenba sa však začala praskať a odpadávať. V roku 1980 sa pán farár Válek pustil do opravy, ale klenba sa nezachovala. Urobili strop, ktorý máme teraz.
V pôvodnom kostole bola aj kazateľnica a svätyňa bola od lode oddelená.
Ešte k stavbe kostola. Staval sa ručne pomocou kladkostrojov.
Vo veži sú 4 zvony zo starého kostola. Ich mená sú: Vavrinec, Vendelín, Michal a Štefan.
Starý kostol na cintoríne sa rozobral v roku 1940. Zostala len svätyňa. Teraz je to kaplnka zasvätená sv. Michalovi. Rozobratá bola tiež zvonica a tehla sa použila na stavbu školy. Prestavba kaplnky bola za pôsobenia pána farára Bednára. Postavená bola veža a bočné miestnosti. Dali zhotoviť 2 zvony, ktoré boli dlho na zemi. Keď prišiel pá farár Hoťka, kázal zvony namontovať. Sám som pomáhal pri tom.
Vežové hodiny dol objednať a namontovať pán farár. Bednár v roku 1959.
Bočné oltáre sú z františkánskeho kostola v Nových Zámkoch. Oltár na pravej strane bol s obrazom "Pán Ježiš lieči", ktorý je teraz pod chórom.
Autor: František Polák, 84 rokov; október 2011, Jasová 496
Farský úrad Jasová
941 34 Jasová 296,
FARSKÝ ÚRAD +421 35/381 31 82
p. Róbert ..... +421 905 680 976
p. Karol ........ +421 907 412 742